Erektiolääke voi lisätä melanooman riskiä

Erektiolääke voi lisätä melanooman riskiä Kuva 1 / 1

Sildenafiili (Viagra) voi lisätä melanooman riskiä, toteaa JAMA Internal Medicine -lehdessä julkaistu tutkimus.

Yhdysvaltalaisessa kohorttitutkimuksessa seurattiin lähes 26 000 miestä 10 vuoden ajan. Erektiolääkettä käyttäneillä oli 84 prosenttia suurempi riski sairastua melanoomaan kuin niillä, jotka eivät käyttäneet lääkettä.

Lääkkeen käyttö ei näyttänyt olevan yhteydessä okasolusyövän tai tyvisolusyövän esiintymiseen. Erektiovaikeudet itsessään eivät myöskään olleet yhteydessä lisääntyneeseen melanoomariskiin.

Sildenafiili on fosfodiesteraasi tyyppi 5:n (PDE5) estäjä, ja viimeaikaisten tutkimusten mukaan se voi edistää melanoomasolujen leviämistä.

Tutkimus julkaistiin JAMA Internal Medicine -lehdessä.

Miia Soininen
toimittaja

Kuva: Panthermedia

ihotauti.net -kuvagalleriasta löytyy kuvia tavallisimmista ihotaudeista.

Oletko jo lukenut nämä?

Terveyskirjasto.fi